Soľ zeme
06.10.2010 23:22
Soľ zeme
Túžim, aby si bol soľou zeme, soľou mojej zeme, ktorú som ti dal, aby si ju užíval a naplnil ju, aby ti bola na prospech.
Ty si soľou zeme, soľou, ktorá dodáva zemi živiny a životu tú správnu „chuť“, zlepšuje chuť tohto sveta, soľou, ktorá má priblížiť tú „chuť raja“, z ktorého ste boli vyhnaní, ktorá „konzervuje“ a zachováva pravé hodnoty, hodnoty, na ktoré útočí svet a pritom nechápe, že príkazy na jeho ochranu sú ako zábradlie na streche vysokého mrakodrapu, ktoré neobmedzuje, ale chráni.
Ty máš byť tou soľou, pre ktorú sa zľutujem vo svojej nekonečnej láske k tebe a vo svojom veľkom milosrdenstve a nezničím novodobú Sodomu (porov. Gn 17, 22-32), pre ktorú nezabudnem na svoju zmluvu s Noem a jeho potomstvom, keď uvidím dúhu na našej oblohe, s radosťou pomyslím na teba. Pre tvoju spravodlivosť budem kráčať pred tebou ako štít, urovnám cestu, ktorou budeš kráčať a povediem ťa priamou cestou pre nich (porov. Ž 5,9) a ja ich povediem ďalej a za tvoju spravodlivosť ti bude odmenou lesk hviezd na nebi.
No nie je soľ ako soľ. Máš byť soľou, ktorá má ozajstnú chuť a ktorá si tú chuť aj po celý čas zachová. Lebo ak chuť soli stratíš, prestaneš byť soľou, budeš znehodnotený a určený na zánik (porov. Mt 5,13).
Keď budeš ozajstnou soľou, už nebude na svete človek, ktorý by ma netúžil poznať a nespoznal by ma. Už nebude koho evanjelizovať, pretože budú vidieť teba, tvoje skutky, ktoré budú skutkami svetla, spoznajú tvoje ovocie a začnú túžiť nielen po ňom, ale po darcovi. Po mne.
Chcem, aby si žehnal svojim nepriateľom, aby si sa modlil za tých, ktorí ťa preklínajú, lebo len tak ochrániš svoje srdce a obmäkčíš moje (porov. Lk 6, 27-38). Chcem, aby si dobre robil tým, čo ťa nenávidia, aby si miloval seba a tak isto miloval svojich blížnych. Pretože ja som chcel, aby si bol, aby si bol aký si, ja som si ťa vyvolil. A ja túžim po tvojej láske ku mne, lebo ja ťa milujem láskou, ktorú nedokážeš pochopiť ani opísať.
Ja chcem, aby si nielen veril, že existujem, ale aby si mi dôveroval. Veď keď ja sám stojím na svojom slove, prečo by si nemohol ty? Prečo nestojíš na mojom slove, ktoré je rýdzejšie ako sedem ráz čistené zlato? Ja chcem, aby si s tým, čo ťa núti ísť jednu míľu, išiel dve, aby tomu, kto ťa žiada požičať, aby si mu daroval a nečakal, že ti to vráti.
Lebo keď budeš všetko toto robiť, nebude na zemi koho evanjelizovať. Lebo vtedy si ľudia povedia: „Aha, nie sú to egoisti, nemyslia len na seba a ich svet sa netočí len okolo vlastných problémov, nie sú to klamári a nechodia z povinnosti do kostola len v nedeľu a v ostatné dni sú ako my. Oni sú skutočne šťastní, oni sú milosrdní a naozaj sa majú radi, ba dokonca majú radi aj tých, čo ich nenávidia. Čím to je? Majú niečo, čo my nie? Čo je to, alebo kto je to?“
A keď spoznajú ovocie, budú túžiť po strome, po strome života....... po mne.
Znova ťa žiadam, osoľ zem, ktorá začala strácať chuť. Nedaj sa strhnúť neslaným svetom.
Tvoj Boh
———
Späť